
 |
 |
 |
Fotó: © WWF-Canon / Michel Roggo | A mediterrán országokban gyakran árulnak olyan óriás kagylókat, amelyek a Csendes-óceán szigeteiről származnak. Behozataluk csak előre beszerzett engedélyek birtokában lehetséges.
Délkelet-Európában vadon és a piacokon is találhatunk szárazföldi teknősöket, amelyek kereskedelme tiltott.
A világon szinte mindenhol kapható a tokfélék ikrája, ismert nevén a kaviár. Kelet-Európából (Oroszország, Ukrajna, Románia, Bulgária) különösen nagy mennyiségű csempészett kaviár kerül a piacokra. A túl alacsony ár és gyenge minőség a csempészárukra jellemző. A tokfélék lemészárlásának megakadályozása érdekében a jövő évtől a kaviár címkéjén kötelező lesz feltüntetni a származás helyét és a forgalomba hozatali engedély számát.
· Korallok és kagylók · Medvék · Szárazföldi teknősök · Tokfélék és kaviár
-----------------------------------------------------------------------------------------

Indiában, Kínában, Thaiföldön vagy Szingapúrban viszonylag könnyű elefántcsontból készült ajándéktárgyakat beszerezni. Bármennyire tetszetősek is legyenek, megvásárlásuk és behozataluk tilos, a határon elkobzásra kerülnek, és tulajdonosaikat megbüntetik. Ugyanez vonatkozik a nagymacskákból és tengeri teknősökből készült tárgyakra.
A megfelelő engedélyek birtokában egyes hüllőbőrből készült tárgyak, korallok, óriás tengericsigák és orchideák behozhatók az országba, ám többféle korlátozás van érvényben, ezért az engedélyeket előre be kell szerezni, és a vámon fel kell mutatni.
A hagyományos kínai gyógyászat termékei gyakran tartalmazzák szigorúan védett állatok testrészeit, így tigriscsontot, orrszarvúszarvat, medveepét, pézsmaszarvas pézsmáját stb. Az ilyen gyógyszerek behozatala tilos és büntetendő.
Ausztráliában a helyi szabályozás tiltja minden őshonos élőállat, korall, tengeri csiga kivitelét, és szigorúan - akár börtönbüntetéssel is - fellép a törvényszegők ellen.
· Elefántok · Krokodilok, kígyók, gyíkok · Korallok és kagylók · Medvék · Nagymacskák · Növények · Tengeri teknősök
-----------------------------------------------------------------------------------------

A katuszgyűjtők az észak-amerikai kontinens déli részén jelentős pusztítást végeznek.
A madarak tollából készített falidíszek a világon sokfelé népszerű ajándékok. Az Egyesült Államokban a törvényi háttér adott az ilyen díszek árusításának megakadályozására, hiszen a madarak védettek, tollaik birtoklása is törvénybe ütközik.
Az amerikai fekete medvéből és jegesmedvéből készült termékek behozatala engedélyekhez kötött, amelyeket előre be kell szerezni, a grizzlimedvéből készült tárgyak behozatala pedig tilos.
· Díszmadarak · Krokodilok, kígyók, gyíkok · Medvék
-----------------------------------------------------------------------------------------

 |
 |
 |
Fotó: © WWF-Canon / Anthony B. Rath | A Karib-tenger szigeteire utazók gyakran kísértésbe eshetnek a korallból készült ajándéktárgyak láttán. Behozatalukhoz azonban minden esetben a helyszínen beszerzett exportengedély szükséges. A tengeri teknős páncéljából és a fekete korallból készült ékszerek kereskedelme tilos.
Mexikó számos ritka papagáj, kaktusz és orchidea hazája. Az országból nem engednek ki kaktuszokat, ezért megvásárlásuk nem csak természetvédelmi szempontból káros, de egyébként is pénzkidobás.
Ha valaki cowboy-csizmát szeretne vásárolni, győződjön meg arról, hogy milyen bőrből készült, hisz a hüllőbőrből előállított termékek behozatala csak engedéllyel lehetséges. A tengeri teknősök páncéljából készült fésűk, szemüvegkeretek hazahozatala viszont kifejezetten tiltott. Peru, Bolívia és Chile piacain közkedvelt szuvenírként árusítják a kaktuszból készült hangszereket (ún. rainsticks). A CITES előírásainak megfelelően egy személy legfeljebb 3 db ilyen tárgyat hozhat be engedély nélkül az országba. A vikunya gyapjából készített ruházati cikkek, takarók beszerzése szintén engedélyekhez kötött, ezek a termékek csak regisztrált termelőktől szerezhetők be.
· Díszmadarak · Krokodilok, kígyók, gyíkok · Korallok és kagylók · Medvék · Növények · Tengeri teknősök
-----------------------------------------------------------------------------------------

 |
 |
 |
Fotó: © WWF-Canon / Michel Gunther | Észak-Afrika nyüzsgő bazárjaiban gyakran lehet élő állatokat és belőlük készült termékeket látni. Ezek nagy részének behozatala engedélyhez kötött, ezért ne vásároljanak élő teknősöket, gekkókat, kaméleonokat vagy teknőspáncélból készült hangszereket.
Kenya törvényei tiltják a korallok gyűjtését valamint az elefántcsontból, orrszarvúszarvból, tengeri teknősökből és hüllőbőrökből készült termékek kivitelét. Bizonyos kagylók, rovarok és növények kivitele engedélyhez kötött.
Tanzániából szintén tilos kivinni elefántcsont ajándéktárgyat, leopárd- vagy gepárdbőrt, orrszarvúszarvat, orchideákat. Engedély szükséges a krokodil-, zebra- és antilopbőrök, a Korallok és kagylók kiviteléhez.
Mauritius és Seychelles szigetein járva tengeri teknős páncéljából készült ékszerekre akadhatunk, amelyeket még akkor sem szabad megvásárolni, ha az eladó szerint a teknősök tenyészetekből származnak.
· Díszmadarak · Elefántok · Krokodilok, kígyók, gyíkok · Korallok és kagylók · Nagymacskák · Növények · Tengeri teknősök |